Šeltia je inteligentný, bystrý pes, ktorý je bez akýchkoľvek známok nervozity. Svojmu pánovi je veľmi oddaná, je priateľská aj k celej jeho rodine a deťom. K cudzím ľuďom je však nedôverčivá a uzavretá. Hodí sa aj na stráženie, pretože okrem ostražitosti sa netají v svojej záľube štekať. S ostatnými psami a domácimi zvieratami vychádza väčšinou dobre a nevyvoláva konflikty. Pokiaľ s deťmi vyrastá, je im najbližším kamarátom. Vo vzťahu k nim je veľmi trpezlivá, tolerantná a opatrná. To vyžaduje aj od nich.

Je jemná a citlivá, neznesie hrubý prístup či nervozitu v rodine. Nehodí sa teda ku každému. Nemôžete na ňu tvrdo, všetko musí ísť „po dobrom“ inak sa z nej môže stať neurotický a vystrašený jedinec. Niektoré šeltie kvôli svojej vnímavosti prehnane reagujú na rušivé, či cudzie podnety. Preto je nevyhnutná dobrá socializácia.

Šeltia je ľahko vycvičiteľná, učenlivá a chápavá. Toto plemeno je veľmi hravé, obratné a aktívne do vysokého veku, šeltie rady skáču a aportujú. Pre svoj temperament a rýchlosť sú vhodné najmä na rôzne kynologické športy ako napríklad agility či flyball. Vynikajú aj v dogdancingu a určite sa nestratia ani v pasení, ktoré je ich pôvodným poslaním.

Sú fixované na svojich blízkych a preto rady žijú v blízkosti rodiny, skvelo sa teda hodia do bytu. Starostlivosť o srsť je napriek ich bohatému kožúšku nenáročná. Vďaka svojej nenáročnosti, skvelej povahe a širokej využiteľnosti sú šeltie dnes čoraz obľúbenejšie a populárnejšie!

Mgr. Jana Brossmannová
registrovaný chov psov – Yaless Blue