Šľachtenie a chov krátkosrstej kólie je pomerne náročnejší ako u jej príbuznej kólie dlhosrstej, nakoľko jej krátka srsť neschová nijaké anatomické nedostatky a chyby. Krátkosrstá kólia nesmie javiť žiadne známky hrubosti. Pre oko skúseného chovateľa je pohľad na perfektnú krátkosrstú kóliu skutočnou lahôdkou.

Je často používaná napríklad na záchranárske práce, vodenie nevidiacich a ako asistenčný pes. Prirodzené inštinkty ju predurčujú na pasenie a stráženie stáda /oviec/. Rovnako dobre sa uplatňuje v rôznych športoch – frisbee, agility, obedience, canicross, dogtrekking. Je dobre využiteľná aj pri ďalšom výcviku, kde sa vyžaduje ľahká ovládateľnosť, vytrvalosť a citlivosť.

Popri pracovných schopnostiach sa dá krátkosrstá kólia charakterizovať ako vynikajúci rodinný pes. Má prirodzenú záľubu v deťoch a je milým maznáčikom pre každú rodinu. Má priateľskú, ochranársku a príjemnú povahu, čo z nej robí výborného spoločníka. S deťmi sa dokáže dychtivo hrať a zabávať celé hodiny. V rodinnom prostredí prekvitá a mnoho ľudí verí, že je so svojimi majiteľmi schopná nadviazať telepatický vzťah. Je veľmi neobvyklé objaviť agresívnu krátkosrstú kóliu. Napriek svojmu výraznému temperamentu je veľmi láskavá k ľuďom, psom a ďalším zvieratám. Prirodzene ľahko sa prispôsobí rôznym prostrediam. Je mimoriadne oddaná a verná svojim majiteľom, keď zacíti bezprostredné nebezpečenstvo svojich pánov alebo svojho teritória, rýchlo prejde do obrany. Je až prekvapivé ako sa od prírody láskavý pes stane v okamihu ochranárskym, keď sa stretne s útočným indivíduom. Krátkosrstá kólia je inteligentný, silný pracovný pes s elegantným obrysom. Je vnímavá, mimoriadne poslušná a ľahko cvičiteľná. Na rozdiel od iných plemien nevyžaduje neustálu pozornosť. Jej povaha predurčuje krátkosrstú kóliu na bez počet činností. Je mimoriadne bystrá a výcvik je pre ňu väčšinou ľahký a zábavný. Pre svoj dobrý vývoj a spokojnosť potrebuje prirodzene dostatočné množstvo pohybu.

Jana Semianová
registrovaný chov psov Mighty’s Spring Meadow