Zatiaľ čo sa v drsnom prostredí Škótska vyvíjala kólia dlhosrstá, v nížinách severného Anglicka sa používal k paseniu oviec pes krátkosrstý – smooth collie. Boli to vyššie, mohutnejšie psy, najčastejšie blue merle sfarbenia.

Postupne začal dlhosrstý pes zo Škótska prenikať do Anglicka a začiatkom 19. storočia bol  krížený s krátkosrstým psom anglickým. Pre ďalšie použitie sa ukázali krátkosrstí potomkovia z tohto kríženia výhodnejší a tým bol položený základ chovu krátkosrstej kólie. Na vzniku sa ďalej podpísali zrejme aj plemená ako barzoj a gordonsetter. Pôvodné poslanie krátkosrstej kólie bolo pasenie, či zaháňanie stád. Častokrát bola používaná nielen u oviec, ale i u dobytka.

Dávna krátkosrstka sa vyskytovala najmä vo farbe blue-merle, tricolor a v postupom času zaniknutých farbách: čierno-biela a čierno-trieslová. Zlatá v histórii nebola príliš obľúbená. Až v posledných rokoch tejto farbe výrazne stúplo na popularite.

Ešte do nedávnej doby (najmä na našom území) bolo bežné krížiť krátkosrstú kóliu s dlhosrstou, aby nedošlo k jej zániku. Dnes je však vďaka svojim vlastnostiam, povahe a využiteľnosti krátkosrstá kólia čoraz populárnejšia a obľúbenejšia. Na rozdiel od prešľachtenejšej dlhosrstej varianty si zachovala pôvodnejšie pracovné vlastnosti, tvrdšiu povahu a aj viac temperamentu.